Bademcik Geniz Eti Kulap Tüpü Ameliyatları

Bademcik Geniz Eti Kulap Tüpü Ameliyatları

       Çocuğunuza veya size Bademcik (  ), Geniz eti ( ), Kulak Zarına Tüp Takılması ( ) ameliyatı uygulandı. Aşağıda belirtilen konular, sizi için ameliyat sonrası ilk birkaç gününüzde yardımcı olmak ve aklınıza gelebilecek sorularınızı cevaplamak amacı ile hazırlanmıştır.

DİYET

Ameliyat sonrası ilk 3 saat hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.
İlk 3 gün sadece soğuk, yumuşak, sulu ve tanesiz gıdalar yenilebilir (süt, püre, meyve suyu, yoğurt, muhallebi, makarna, dondurma vs).
Sonraki günlerde ılık olmak kaydıyla yavaş yavaş diğer sulu ve yumuşak gıdalara geçilebilir.
Ölçülü miktarda yenilen dondurma ve soğuk içecekler rahatlatır.
Çocuğunuzun özellikle ilk gün az yemesi sizi üzmesin, ertesi gün iştahı biraz daha artacaktır.
Genel anestezi altında ameliyat yapılması nedeni ile ameliyat sonrası ilk günün akşamına kadar bulantı kusma olabilir, normaldir.
Size önerilen bu diyet listesine 2 hafta boyunca uymalısınız.

AĞRI

Bademcik ameliyatı sonrası ağrı ilk birkaç günde fazlaca olur. Şikayetler ameliyat sonrası günler geçtikçe azalırken, 3.-12. günlerde bademcik dokusunun alındığı yeri kaplayan beyazımsı zar yerinden ayrılırken ağrı tekrar artabilir.
Geniz eti ameliyatı olan hastalarda sıklıkla boyun ağrısı ve kötü ağız kokusu gelişebilir. Bu belirtiler bir hafta içinde kaybolur. Ameliyat sahasının tam olarak düzelmesi genelde birkaç hafta sürmektedir. Ameliyat sahasını kaplayan beyaz örtü sizi ürkütmesin, bu normal bir iyileşme gayretidir.
İyileşme döneminde 5.-10. günler arasında kulaklarda ağrı duyulması en sık rastlanan bulgulardandır. Bu kulak ağrısı, bademcik bölgesinden yansıyan ağrıdır, kulak enfeksiyonu sonucu sonucunda gelişen bir ağrı değildir. Endişe etmenize gerek yoktur.

İLAÇLAR

Taburcu olurken doktorunuz size antibiyotik ve ağrı kesici ilaç yazacaktır. Bu ilaçları en az bir hafta süre ile kullanmanız gerekmektedir.
Doktorunuzca önerilmeyen ilaçları kesinlikle kullanmayınız (Aspirin ve benzerleri).
Boş mideye ilaç almamaya özen göstermelisiniz. Bu durum bulantı ve kusma şikayetlerinizi arttırabilir.

İSTİRAHAT

Çocuğunuzu ameliyat sonrası ilk 3 gün dinlendirmelisiniz. Daha sonrasında zaman geçtikçe yavaş yavaş günlük aktivitelerine izin verebilirsiniz.
Okul veya işyeri için rapor almanız gerekiyorsa çıkışınız yapılırken bu isteğinizi serviste bulunan KBB sekreterine hatırlatınız.

ATEŞ

Bademcik ve/veya geniz eti ameliyatı sonrası hafif bir ateşin olması beklenilen bir durumdur. Bu ateş, hafif sıvı kaybı ve ağızda oluşan iyileşme süreci devam ettiği için meydana gelebilir. Eğer ateş 38oC derecenin üzerine çıkarsa lütfen bizi arayınız.

KOKU

Bademciklerin alındığı bölgenin iyileşmesi döneminde, çocuğunuzun nefesinde alışık olmadığınız kötü koku olabilir, bu geçici bir durumdur.
Çocuğunuzun boğazında fazla miktarda balgam bulunabilir, çocuk yutkunmayı ve bir şeyler yemeyi reddettikçe bu biriken balgam miktarı artar. Bu normal beklenilen bir durumdur, müdahale edilmesi gerekmez. Ancak böyle bir durumda çocuğunuzun daha fazla sıvı alması gerekmektedir. Ağızdan beslendikçe bu durum düzelir.

KANAMA

Kanama, bademcik ve /veya geniz eti ameliyatı sonrası görülebilen bir komplikasyondur.
Kanamanın en sık olduğu dönemler, ameliyat sonrası ilk birkaç saat ile 4.-8. günler arasındadır.
Ameliyat sonrası 4.-8. günler arasında bademciklerin alındığı yerde beyaz veya sarımsı bir zar görülmesi normaldir. Kabuk şeklindeki bu yapı, yara iyileştikçe altındaki yapılardan ayrılır ve kaybolur. Bu sıralarda kanamalar olsa da çok azdır ve müdahale gerektirmeden durur. Soğuk veya buzlu su ile gargara yapmanın bu kanamayı durdurmada faydası vardır.
Eğer kanama ciddi ve başladıktan bir süre sonra durmamış ise hemen bizi aramalısınız.
Kulak Zarına Tüp Takılması ameliyatı sonrasında aşağıda yazılı olan konulara  dikkat ediniz.

·         Ameliyat sonrası tüp takılan kulaktan az miktarda kan veya kanlı sümüksü bir sıvı gelebilir, bu durum kulak zarına yapılan işlemden kaynaklanmaktadır, endişelenmenize gerek yoktur.

·         Tüp takılması sonrası ilk kontrolünüz ameliyattan 1 hafta sonra, diğer kontrolleriniz ise üçer aylık aralar ile yapılacaktır.

·         Birçok vakada tüpler 4-8 ay içerisinde müdahale gerekmeksizin kulaktan kendiliğinde atılmaktadır. Eğer iki yılın sonunda halen atılmamış ise tüpleri aldırmanızı öneririz.

·         Bazı çocuklarda tüp takılması sonrası kulaklardan akıntı gelebilir. Bu durum bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi, kulaklara kirli su kaçmasından da olabilir. Kulak akıntısı muhtemel bir enfeksiyon belirtisi olsa da sizi fazla endişelendirmemelidir.

·         Eğer çocuğunuzda akıntı ile beraber kulakta ağrı da varsa doktorunuza başvurunuz.

·         Ameliyat sonrası banyo yaparken kulaklar vazelinli pamukla tıkanmalı, su kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

Bu ameliyattan fayda görmenizi ve bundan sonraki yaşamınızın sağlıklı ve huzur dolu geçmesini dileriz.